DA – PA Değeri Nedir?

Google, düzgün arama sonuçlarını arttırmak için kullandığı sistemi düzenli olarak geliştirmekte ve bu aramalar sonucu sitelerin özelliklerini güncellemektedir. DA ve PA valueleri de, değiştirilen Pagerank düzeninin yerine spam bot ile beraber kullanılan değişkenlerdir. Sitenin tıklanma, girilme, görülme sayılarını belirlemek için site sahibine bir toplam sayı verir, ve burada önemli bir şeyi belirtmek isteriz. Google herhangi bir sitenin PA ve DA sonuçlarını paylaşmaz. Bu sonuçlara kendi yaptığınız hesaplamalarla ulaşabilir veya bu işi yapan siteleri kullanabilirsiniz.

DA Nedir?
DA Domain Authority yani alan adı kuvveti ve stili olarak tanımlanır. Alan adınızın;
- Ne kadar süredir kullanımda olduğu
- Dış kaynaklarda adının ne kadar geçtiği
- Alan adı özelliği ve isminin uzunluğu
gibi değişkenler sonucundan hesaplanıp sonucunda bir puanlama olur. Alan adının kullanıma başladığı tarih ne kadar geride ise DA değeri o kadar ileride olacaktır. Kısa olan alan adlarının da yetkisi normal olarak yüksektir. Aldığınız domain trafik almaya ne kadar uygunsa bu değer o kadar yükselir , ve aldığınız alan adı çok popüler olan bir alan adına benzer ise DA değeri artabilir. Örneğin gogle, gogil gibi bir alan adı yanlış yazıldığı için fazla bir aratma vardır ve çok fazla trafik alır. Birde en az 2 sene kullanılan domain adresi için önemli bir husus da dış kaynaktan aldığı bağlantılardır.

PA Nedir?
PA yani Page Authority sitenin alan adı altında bulunduğu sayfanın gücünü belli eder. Site alan adı ile alt kategoriler aynı güçde olmayabilir. Kategoriler için de ayrı çalışmalar yapılmalı ve seo kriterleri dikkate alınarak yükseltilmelidir.
Bu aşama da seo üzerinden doğru güçlü bir kriter karşımıza gelir. Spam Bot ; sitenizin bu iki değişkeni ile zıttır. Seo değerini kökten değiştirebilir. Sitenizdeki içerikler ne kadar doğal, kendinize özgü ve çalıntı olmaz ise siteniz ona göre hesaplanır. Spam Bot'un yüksek olduğu sitelerde genellikle PA ve DA değeri düşük olur. Yani bu durum gerçekleşse bile sitenizin arama sonuçları çok olsa bile yükselmesi mümkün değildir. Çünkü spam bot'un sitenize vermiş olduğu cezaları vardır. Site değerinin artması için öncelikle Spam Bot'un sıfıra yakın olması lazımdır. Bunun üstüne, sitenizin PA ve DA değerini yükselterek bir zaman sonra sitenizi iyi yerlere getirebilirsiniz. Ancak unutmayın ki , DA ve PA değerinin yükselmesi zaman alabilir. Bu esnada acele etmeyin, bir süre sabırlı olun ve bekleyin.